Belediye Logosu

Fotoğrafın orijinalini indirmek için tıklayınız »

 

Amblemin ortasında “Çankırı’ya emir tayin edilen Sultan I. Alâeddin Keykubad’ın Atabeyi Lala Cemâleddin Ferruh tarafından 1842 yılında Dar’ül Şifaya ek olarak yaptırılan Dar’ül Hadis’de (Taş Mescit) tıp eğitimi ile birlikte eczacılık, din, fen eğitimleri de verilmekte ve bilim adamları yetiştirilmektedir. Bu görüşten hareketle; tarihe, geleneklere, göreneklere, adetlere, milli kültüre, manevi değerlere ve bu bağlamda Atatürk Milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlılığımız, milli sevinç ve kederlerde, nimet ve külfetlerde millet hayatının her türlü tecellisinde ortak olduğumuz belirtilmiştir.

Amblemin alt kısmındaki sarı renk güneşi temsil etmektedir. Amblemin ortasında yer alan (Dar’ül Hadis) taş mescidin sağ ve sol tarafında gene sarı renkte buğday başağı yer almaktadır. Bunlardan birisi tarım ülkesi olduğumuzu diğeri ise bereketi sembolize etmektedir.

Amblemin arkasında yer alan aziz bayrağımız; Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Bayrağı; beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Her yanı hazine ile dolu bu vatan topraklarının üstünde asil ve kahraman bir milletin yaşadığı sembolize edilmiştir.

Amblemin etrafını çevreleyen çift kalın konturlar ve arasında kalan kesintisiz beyaz renkler ise;  Türkiye’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve başkalarının topraklarında gözünün olmaması iki kalın konturla, “yurtta sulh, cihanda sulh” arzu ve inancı içinde huzurlu bir hayat yaşadığımız ise beyaz kuşakla amblemde ifade edilmiştir.

Amblemde alt kısmında sarı zemin üzerinde belediyenin “Çankırı Belediyesi” “1919” adı ve kuruluş tarihi belirtilmiştir. Bu tarih,  Cankiri Araştırmaları Merkezimizin kurulması ile birlikte topladığımız arşiv ve dokumanlar ışığında gercek kurulus tarihinin 1869 olduğunun tespit edilmesi ile değiştirilmiştir.  Bu tarihte belediye çalışanlarının maaşlarina dair belge mevcuttur.  Şu an Çankırı Belediyesi'nin kuruluş tarihi logo üzerinde de  1869 olarak yer almaktadır. 

 

Çankırı Belediyesi
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. © Çankırı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü