Japon Parkı

Belediyemiz Etüd Proje Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Buğday Pazarı Mahallesi- Marangozlar Sokak, Salkım Sokak ve Papatya Sokak’ı kapsayan proje, 2 dönümlük arazi üzerine tasarlanmıştır. Park, Çankırı halkının yeşil alan ihtiyacını karşılamasının yanında konsept bir park olma özelliğini de taşımaktadır. Park kapsamında Japon Bahçelerinin vazgeçilmesi “zen bahçesi”, sonsuzluğun simgesi olduğuna inanılan su ögesi ve gölet üzerindeki adaları (shima) birbirine bağlayan –inanışa göre bu dünya ile ahireti birbirine bağlayan- köprüler, iskeleler, uzak doğu felsefesinin çizgilerine sahip kameriyeler, arkadlar, ahşap banklar, doğaya yakınlık hissi veren yeşil tepecikler ve renk özelliği taşıyan bitkilerle kombinasyonlu kaya bahçeleri bulunmaktadır.

Projede akçaağaç çeşitleri, japon kirazları, çam, ladin, servi ve ardıç türleri, mabet ağaçları, meşeler, ılgınlar, hem kaligrafi hem renk özelliğine sahip çalılar ve mevsimlikler Japon bahçe sanatındaki “doğala en yakınlık” felsefesiyle bitkisel materyal olarak kullanılmıştır.

Çankırı için fark yaratacak olan proje Türk – Japon dostluğuna hizmet etmesi ve turizm açısından da şehre önemli katkılar sağlayacaktır.

Çankırı Belediyesi
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. © Çankırı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü