Menu

Çankırı Kalesinde Hummalı Çalışma

Yazdır / Tarih: 2011-09-21
Çankırı Kalesinde Hummalı Çalışma

Belediyemizin Temmuz ayı ortasında başlattığı Çankırı Kalesi rekreasyon çalışmaları hızlı bir tempoda devam ediyor.

1. derece Arkeolojik SİT alanı olan Çankırı Kalesi için Belediyemiz Etüd Proje Müdürlüğü tarafından yaptırılan “Çankırı Kalesi Rekreasyon Projesi” Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan gerekli izinler alındıktan sonra ihaleye çıkarılarak çalışmalara başlandı.

Onaylanan proje ile Çankırılıların en yakın piknik alanı ve ziyaret amaçlı kullandığı Çankırı Kalesi’nde yürüyüş yolları, kamelyalar ve peyzaj düzenlemeleri yapılıyor. Kamelyaların zemin betonları ve aydınlatma sistemlerini destekleyecek elektrik direkleri için topraklama hatlarının ve elektrik kablolarının döşendiği ve Çankırı Kalesi’ndeki çalışmaların yıl  sonuna yetiştirileceği belirtiliyor.

 

Kalede önümüzdeki süreçte projede belirtilen yerlere taş dolgular yapılacak, Kale ve mezarlık arasındaki bozuk olan bağlantı yolunun eski taşları sökülerek, yeni parke taşları döşenecek ve yine, piknik masaları ile oturma elemanları arasındaki bağlantı yolları da temel dolgu, bordür ve küp taşlarla desteklenecek.

 

Yapılacak peyzaj çalışmaları için gerekli olan sulama sisteminin hazırlandığı da yetkililerce ifade edildi.

 Çankırı Kalesi’ndeki ağaçların önemli bir bölümü bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda yaşanan küresel ısınma sonucu böcekler nedeniyle kurumuş, Orman Fakültesi’nin desteği ile bir bölümü kurtulmuştu.

 

 

Diğer Haberler